KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Kripto para cüzdanı nedir? Soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan ne işe yarar? | Ekonomi Haberleri

Kripto para cüzdanı nedir? Soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan ne işe yarar?

Kripto para cüzdanı nedir? Soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan ne işe yarar?

Kripto paralar için geliştirilmiş olan cüzdanlar ne işe yarar? Coinlerinizi saklayacağınız sıcak ve soğuk cüzdan nedir? İşte kripto para cüzdanları hakkında merak edilenler...

Whatsapp haber ihbar

Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Doge veya şu anda piyasada bulunan 1.500'den fazla jeton ve jeton gibi sanal paralar ile ilgileniyorsanız, bir cüzdana ihtiyacınız olacak.  Kripto para cüzdanının ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve hangisinin size en uygun olduğunu anlamak için nasıl bir yol izlemelisiniz?

KRİPTO PARA CÜZDANI NEDİR?

Kripto para cüzdanı veya sadece bir cüzdan, sahip olduğunuz tüm kripto para birimlerine erişmenizi sağlayan ve varlıklarınızı yönetmenizi, depolamanızı, almanızı ve göndermenizi sağlayan bir yazılım programıdır.

Bazı cüzdanlar yalnızca bir tür madeni para tutacak şekilde tasarlanmıştır, diğerleri ise birden fazla jetonu destekler; bu, kendinizi tek bir varlıkla sınırlamak istemiyorsanız çok kullanışlıdır. Bazı cüzdanların, seçtiğiniz fiyat para birimine göre canlı döviz kurlarını kontrol etme gibi başka özellikleri vardır.

Wallet Images | Free Vectors, Stock Photos & PSD

Kripto para cüzdanı temelde standart bir "cep" cüzdandan farklıdır çünkü orada hiç bozuk para yoktur. Aslında, dijital paralar fiziksel olarak var olmadıkları için hiçbir yerde saklanmaz. Bunun yerine, üzerinde depolanan işlemlerin kayıtlarına blok zinciri ve kripto para cüzdanı, varlıklarınızla işlem yapmanıza izin vermek için bu blok zincirleriyle etkileşim kurabilir ve bunları analiz edebilir. Daha çok dijital anahtarlı bir internet bankacılığı olarak adlandırılabilir.

KRİPTO CÜZDAN ANAHTARI NEDİR?

Özel anahtar, cüzdanınız tarafından desteklenen biçimde rastgele oluşturulan ve şifrelenen bir harf ve rakam dizisidir. Özel anahtarınızın nasıl oluşturulduğuna dair teknik ayrıntılara derinlemesine inmek zorunda değilsiniz, gizli ve güvenli bir yerde saklandığından emin olun. Özel anahtarınızı alan herkes cüzdanınızı açıp paranızı alabilir. Ayrıca, anahtarınızı kaybederseniz veya unutursanız, paranızı da kaybedersiniz. Sonsuza dek. Anahtar yok, para yok. Bunu aklınızda bulundurun ve anahtarlarınıza dikkat edin. 

Black Purse Images | Free Vectors, Stock Photos & PSD

Teknik olarak, birisi size Bitcoin veya başka bir sanal para birimi gönderdiğinde, coinlerin sahipliğini cüzdan adresinize atar.  Bu madeni paralar yalnızca dijital bir biçimde mevcut olduğundan, gerçek bir madeni para değişimi yoktur.

SICAK VE SOĞUK CÜZDAN ARASINDA Kİ FARK NEDİR?

Kripto para cüzdanları, internete bağlı olup olmadıklarına bağlı olarak sıcak veya soğuk olabilir.

Sıcak cüzdanlar her zaman çevrimiçidir, bu da onları daha az güvenli ancak daha çevik, hızlı ve kullanıcı dostu yapar. İnternete bağlı bir cihazınız olduğu sürece nerede olursanız olun dijital varlıklarınıza anında erişim sağlarlar. Ancak bu rahatlığın bir bedeli vardır: Doğası gereği güvensizdirler ve sürekli İnternet erişimi nedeniyle hırsızlığa açıktırlar. Bazen cüzdan servis sağlayıcınızın uygulamalarına bağlı olduğu için cüzdanınızın güvenliğini bile kontrol edemezsiniz. Sıcak cüzdanlar deri bir çanta gibidir: Küçük paranın günlük harcamalarınızı karşılaması için mükemmeldir, ancak tüm birikimlerinizi oraya koymayacaksınız. İstediğiniz zaman elinizin altında bulundurmak istediğiniz küçük miktarlarda kripto para birimini tutmak için ideal bir çözümdür.

Soğuk cüzdanlar, sağlam güvenlik ve gelişmiş hırsızlık önleme korumasına sahip, dahili olarak devre dışı bırakılmış fiziksel cihazlardır. Bir işlem yapmanız gerektiğinde bunları bir bilgisayara bağlar ve ardından çevrimdışı dünyanın güvenliğine geri dönersiniz. Bilgisayar korsanlarına karşı oldukça dayanıklıdır, sadece çalınmadığından, yok edilmediğinden veya parçalanmadığından emin olmanız gerekir. Soğuk cüzdanlar, uzun vadeli varlıklarınızı tuttuğunuz bir kasanın veya bir emanet kasasının kripto para birimi alternatifidir. En iyi şekilde, yakın gelecekte harcamayı düşünmediğiniz büyük miktarlarda kripto para birimini depolamak için kullanılırlar.

Premium Photo | Wallet with bitcoin close-up

KRİPTO PARA CÜZDANINI NASIL KORUYABİLİRSİNİZ?

Bazı cüzdanlar doğası gereği diğerlerinden daha güvenliyken, kullanıcılar cüzdanla çalışırken daima önlem almalı ve dikkatli olmalıdır. Kayıtsızlık ve ihmal size pahalıya mal olabilir.

Sıcak bir cüzdanda, çevrimiçi olarak veya cep telefonunda rutin harcamalar için küçük miktarları elinizin altında tutun ve kripto para varlıklarınızın büyük kısmını internetten olabildiğince uzakta bir yığın cüzdanda güvenli bir yerde saklayın. Donanım veya kağıt cüzdan, paranızı bilgisayar korsanlarından, kötü amaçlı yazılımlardan ve virüslerden koruyacak ve bilgisayarınız veya mobil cihazınız ölürse verileri kurtarmanıza izin verecektir.

Cüzdanınızın yedeğini almak, bilgisayarınıza bir şey olursa yeniden erişim kazanmanıza yardımcı olacak iyi bir uygulamadır. Çevrimiçi depolama saldırıya uğrayabileceği veya tehlikeye atılabileceği için USB sürücüsü gibi çevrimdışı bir cihazda daha iyi yapılır. Ayrıca her ihtimale karşı anımsatıcı ifadelerinizin, şifrelerinizin, kullanıcı adlarınızın ve diğer erişim verilerinizin basılı kopyalarını saklayın.

Güncellemeleri takip edin. Geliştiriciler cüzdanınızı yeni tehditlerden korumak için sık sık güvenlik geliştirmeleri yayınladıkları için, cüzdan yazılımınızın güncel olduğundan emin olun.

En iyi güvenlik uygulamalarını kullanın. Paranızın güvenliği tamamen sizin sorumluluğunuzdadır, bu nedenle kripto cüzdanınıza ek güvenlik katmanları eklemeye çalışın. Bir cüzdan yazılımınızın yüklü olduğu tüm cihazlarda güçlü bir parola ile başlayın. Bir cüzdan uygulaması her açıldığında iki faktörlü kimlik doğrulama ve pin kodu talebi gibi güçlü güvenlik politikalarına sahip cüzdan servis sağlayıcılarını seçin.

Bazı cüzdanlar, yalnızca paranızı çalmak amacıyla yaratıldıkları için o kadar masum değildir. Bazen kullanıcıları yanıltmak için popüler cüzdanları taklit ederler. Kendinizi dolandırıcılardan korumak için şu basit adımları izleyin: Geçerli bir yazılım olduğundan yüzde yüz emin değilseniz bilinmeyen cüzdanları kullanmayın. Araştırmanızı yapın, yorumları kontrol edin ve bu cüzdanı kullanan birini bulmaya çalışın.

So what can you buy with Bitcoin? | Free Malaysia Today (FMT)

KRİPTO PARA CÜZDANLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

  • Kripto cüzdanı, kripto varlıklarına güvenli erişim sağlamak ve bunları yönetmek için kullanılan bir yazılım programıdır. Cüzdanınız bir çift anahtar saklar: açık anahtarınızı tüm dünyayla paylaşın, insanlar size para göndermek için kullanacak, ancak paranıza erişimin kilidini açarken özel anahtarınızı gizli tutacak.
  • Kripto para cüzdanları sıcak ve soğuk olabilir. İnternete bağlı olup olmadıklarına bağlı olarak. Hızlı ama güvensiz oldukları için dijital küçük paraları saklamak için sıcak cüzdanlar kullanın; Yakın gelecekte harcamayı düşünmediğiniz büyük miktarlarda kripto para birimini saklamak için soğuk cüzdanlar kullanın.
  • Beş ana kripto para cüzdanı türü vardır: avantajları ve dezavantajları ile masaüstü, mobil, çevrimiçi, donanım ve kağıt. İhtiyaçlarınıza uygun olanı seçin.
  • Dijital varlıklarınızın güvenliğinden siz sorumlusunuz, bu nedenle cüzdanınızı kötü amaçlı yazılımlardan ve yetkisiz erişimden korumak için önlemler aldığınızdan emin olun. Unutmayın, Kayıtsızlık ve ihmal size maliyet getirebilir.


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN2023'te Kimi Cumhurbaşkanı Olarak Görmek İstersiniz?

2023'te Kimi Cumhurbaşkanı Olarak Görmek İstersiniz?

YAZARLAR

Tümü