KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Kendini Kaf Dağında Gören Memurlar(!) | Efe Sökmen
Efe Sökmen

bilgi@kamupress.com

Kendini Kaf Dağında Gören Memurlar(!)

Kaf Dağı, varlığına ve dünyayı çevrelediğine inanılan, ulaşılması güç dağlar zinciridir. Evet Kaf Dağı'nın açıklamasına göre bu dağa ulaşmak normalde çok güçtür lakin ülkemizde bazı kurumlarda, sabah 08:00'da bu dağa yol almaya başlayıp, akşam 17:00'da bu dağa olan yolculuğunu tamamlamış ve eve dönmek için yol almış memurlarımız var. (sözüm meclisten dışarı) O dağdan bir zahmet ininde vatandaşın derdi ile ilgilenin, yardımcı olun sizi oraya o koltuklara güzel oturduğunuz için seçmediler. İşsizlik oranının en son geçtiğimiz Kasım'da %12,9 olduğu Türkiye'de devlet memuru olmak bir ayrıcalıktır. Bu ayrıcalığın bilincinde olarak hareket etmek bir devlet memurunun asli görevi olmalıdır.

Cumhuriyet'in İlk Kurulduğu Yıllarda Memur Olmak

Alışıla gelmiş usul; diğer bazı devlet dairelerinde de olduğu gibi o zamanki Ankara'nın meşhur 'İtfaiye Meydanı' ve etrafındaki kahvehane ve hanlardan memur adayı toplanırdı. Memur olma niteliklerine sahip olanlar burada bulunur ve herhangi bir memurluk talebi için beklerlerdi. O zamanki şartlarda memur olabilmenin niteliği ilkokul mezunu veya okur-yazar olmak askerliğini yapmış olmak ve herhangi bir sakatlığı bulunmamaktı. 

Günümüzde ise memur olabilmenin şartları bu kadar ağırken neden buna uygun vasıflarda memurlarımız yok diye merak ediyor insan... Evet bunun da cevabını ben vereyim kişi liyakat sahibi olmalı yani işinin ehli olmalı. Gerçekten hak edenlere kadrolar açılmalı, bir devlet memumurun bilinci ayın 15'i ve akşam 17:00'dan daha fazlası olmalı bunun için muasır medeniyet seviyesinde olmamıza da gerek yok sadece kültür olmalı devlet kültürü! Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi ''Kültür zeminle orantılıdır. O zemin milletin seviyesidir.'' Zemini sağlam tutacağız ki bina sağlam olsun..

 


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN2023'te Kimi Cumhurbaşkanı Olarak Görmek İstersiniz?

2023'te Kimi Cumhurbaşkanı Olarak Görmek İstersiniz?