KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
4B'li personellere kadro ne zaman verilecek? | Memur Haberleri

4B'li personellere kadro ne zaman verilecek?

4B'li personellere kadro ne zaman verilecek?

4B'lilerin memur statüsünde kadro talepleri devam ediyor. Peki 4B'liler için kadro görüşmeleri sürüyor mu? 4B'li personel ne zaman kadroya geçecek? İşte detaylar...

Whatsapp haber ihbar

Türkiye'de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre, 4A, 4B, 4C ve 4D olmak üzere dört ayrı kategoride çalışan bulunur.

4B'li personeller, sosyal haklardan yararlanmak ve emekli olabilmek için, Bağkur sistemine kayıtlı olarak meslek hayatlarını icra ederler. Bağkur'lular sözleşmeli olarak veya kendi işlerini yaparak veya bağımsız olarak çalışırlar. 4B'li sözleşmeli çalışan personellerde, 4A statüsünde olan devlet memurları ile aynı haklara sahip olmak istiyorlar.

KPSS İLE ATANIYORLAR 

4B'li sözleşmeli personeller de KPSS puanı ve mülakatlara tabi tutuluyor. Atanmaya hak kazandıktan sonra memur statüsünde yer almak istiyorlar ayrıca memurların özlük haklarında bulunan çoğu maddelerin 4B'liler için geçerli olmadığını dile getiriyorlar.4B’liler devletin ihtiyacına bağlı olarak on iki aylık sözleşme ile alınıyor. Her yıl sözleşmelerinin yenilenmesi gerekiyor. Çalışma koşulları 4A’lılarla aynı olmasına rağmen özlük hakları itibarıyla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa tabi bulunuyorlar. 

4B MESLEK GRUPLARI 

Kariyer meslek olarak anılan meslekler dışında kalan diğer kadrolar olarak tanımlanmıştır. (Örneğin, mühendis, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, zabıta, veznedar, koruma ve güvenlik görevlisi, ambar memuru, VHKİ vb)

4B KADRO KANUN TEKLİFİ

Sendikaların Hükümet ile masaya oturmasından çıkacak müjdeyi, yaklaşık 500 bin sözleşmeli personel heyecanla bekliyor. Geçtiğimiz yıllarda Meclise sunulan Kanun Teklifi hala komisyonda bekliyor... Teklif ile, Devlet Memurları Kanunu'nun 4'üncü maddesinin (B) fıkrası, Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ve Belediye Kanunu'nun 49'uncu maddesi uyarınca, 25/06/2013 tarihi itibariyle sözleşmeli personel olarak çalışan kişilerin yazılı başvuruları üzerine memur kadrolarına atanması öngörülmektedir.



        YORUMUNUZU PAYLAŞIN



2023'te Kimi Cumhurbaşkanı Olarak Görmek İstersiniz?

2023'te Kimi Cumhurbaşkanı Olarak Görmek İstersiniz?

YAZARLAR

Tümü