KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Yüksek tansiyona dikkat! | Sağlık Haberleri

Yüksek tansiyona dikkat!

Yüksek tansiyona dikkat!

Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kadınlarda düşük libidoya ve erkeklerde erektil disfonksiyona neden oluyor.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kadınlarda düşük libidoya ve erkeklerde erektil disfonksiyona neden oluyor.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, hipertansiyonun hem erkekleri, hem de kadınları cinsel yönden olumsuz etkilediğini söyledi.
 
“Bilimsel bulgular, yüksek tansiyonu olan kadınların, normal tansiyonu olan kadınlara kıyasla cinsel işlev bozukluğu yaşama olasılığının iki kat daha fazla olduğunu bildirirken; ilerleyen yaş ve ne kadar süredir hipertansiyondan muzdarip oldukları, kadınlarda cinsel işlev bozukluğu riskini daha da artırıyor" diyen Prof. Dr. Nurkelam, "Kadın cinsel işlev bozukluğu hastaları ve cinsel partnerlerinin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilediğinden, hipertansif kadınlarda kadın cinsel işlev bozukluğunu uygun şekilde tanımak ve yönetmek büyük önem taşıyor" dedi.

Hipertansiyonu olan erkeklerin, normal kan basıncına sahip erkeklere kıyasla, penil kan akışında bozulma ve erektil disfonksiyona sahip olma olasılığı neredeyse iki kat daha fazladır, bu da kalp hastalığı ve ölüm riskini artıracağını öne sürdü.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN2023'te Kimi Cumhurbaşkanı Olarak Görmek İstersiniz?

2023'te Kimi Cumhurbaşkanı Olarak Görmek İstersiniz?

YAZARLAR

Tümü